Gyakran Ismételt Kérdések
Mentornak bárkit választhatsz, aki a bemutatkozó információk és egyéb személyes tapasztalataid alapján segíteni tud neked, és nem felettesed (sem közvetlen, sem közvetett módon). Ha felettest jelölsz meg, sajnos a választásodnak nem fogunk tudni a program keretében eleget tenni.
Azt javasoljuk, hogy olyan mentort válassz, aki a hierarchiában egy, maximum két szinttel magasabb pozíciót tölt be a Te jelenlegi pozíciódnál. Ők azok a vezetők, akik a legjobb megértéssel lehetnek a helyzetedet, kérdéseidet, dilemmáidat illetően, vagyis várhatóan ők tudják a fejlődésedet a legjobban támogatni.
Nem kötelező a részvételedet a vezetőd felé, de ebben az esetben a vezetőd nem tud neked megfelelő támogatást adni. A nyílt és őszinte kommunikáció jegyében azt javasoljuk, hogy tájékoztasd a vezetődet részvételi szándékodról, így segíteni tudja a mentoring üléseken való részvételed megszervezését, és akár személyesen is támogatni tud céljaid megvalósításában (meghatározásában), elakadásaid megoldásában.
A mentoring folyamatok leggyakoribb témái: Vezetői pályára készülés, Kapcsolatépítés-együttműködés, Karrier lehetőségek és az ahhoz vezető út, Karrierválság, Kezdő vezetői dilemmák, Vezetői konfliktusok, Selfmenedzsment, Láthatóság a szervezetben, Beilleszkedési, alkalmazkodási problémák. Természetesen ezek kívül számos egyéb téma is felmerülhet.
A mentoringot gyakran összekeverik a tréninggel, vagy coachinggal. A mentoring nem mindenre jelent végső megoldást – lehet, hogy a mentorálás eredményeképpen tréningeket is fogtok azonosítani.
A mentoring egy olyan támogató folyamat, melyben egy szeniorabb, más szakmai területen dolgozó vezető tapasztalatai, kapcsolatai, nézőpontjai segítségével támogat egy fiatalabb kollégát céljai elérésében. A mentoring folyamat motorja a mentorált, ő az, aki kezdeményezi az üléseket, témákkal készül, példákat gyűjt stb., a mentor pedig reflektál mindezekre az üléseken. A mentor nem oldja meg a problémát a mentorált helyett, de segíti a számára megfelelő tempóban és menetben feldolgozni a témát.
A mentoring folyamat általában 4-6 mentoring ülést ölel fel, melyek között érdemes minimum 2-3 hét szünetet tartani. Ideális esetben az ősszel megkezdett folyamatok 2022 első negyedévében lezáródnak.
Amennyiben a mentorod is nyitott erre, akkor több találkozót is szervezhettek, amíg az adott évi Mentoring program le nem zárul. Ezt követően a Mentoring program keretein kívül tudtok találkozni, beszélgetni, a mentorod döntése alapján
Az ülések kezdeményezése mindig a mentorált feladata, neki kell jelentkeznie a mentoránál időpont egyeztetési kéréssel. Jó gyakorlat, ha a következő időpontot az üléseken egyeztetik. A mentoring helyszínéül olyan helyszínt javaslunk választani, ahol semmi nem zavarja a beszélgetésre fókuszálást. Ez lehet a cég épülete (irodája), és azon kívüli helyszín (pl. közeli kávézó) is, amint a mentor-mentee pár hatékonynak tart. Az ülésekre érdemes legalább egy órát szánni.
Hibrid, vagy teljes home office működés esetén (pl. járványügyi intézkedések idején) kérünk Benneteket, hogy az üléseket online formában szervezzétek. A legjobb, ha a Bankban általában is használt Teams applikációt használjátok!
Igen, minden mentorált és mentor számára felkészítést szervez a projekt csapat, amelyen a részvétel önkéntes. Ezen túlmenően is tehettek fel kérdéseket, akár e-mailben a mentoring program e-mail címére, akár telefonon. A felkészítéstől függetlenül az első találkozón érdemes a célokat és kereteket megbeszélni, tisztázni, amelyek mentén a mentor-mentee páros a későbbiekben dolgozni fog.
A mentor-mentorált együttműködés kölcsönös bizalmon, és aktív együttműködésen alapul. A Programra való jelentkezéssel a mentorok, és a mentee-k is vállalták, hogy ezek mentén az értékek mentén működnek együtt. Ennek ellenére előfordulhat, hogy az együttműködés valamiért elakad. Ilyenkor érdemes az elakadásokat először a mentorral megbeszélni (mi az, aminem működik, mi lehet az oka, tudtok-e ezen változtatni). Amennyiben úgy látjátok, hogy olyan dolog van a háttérben, amit nem tudtok megoldani, akkor ezt jelezzétek a projekt csapatnak (Szalay Orsolya, Barna Piroska, Dér-Kisvarga Hajna, Császár Veronika), akik megpróbálnak segíteni. Ha a probléma nem kezelhető, akkor a Program az adott mentor-mentee párban megszakítható, vagy ha lehetőségek megengedik, másik mentor felkérésével is segítségetekre tudunk lenni.